Krakov - Polsko 2017

Název

Krakov - Polsko 2017

Popis

Na pomyslném žebříčku předhání Varšavu i Lodž a svou pověst atraktivní a přívětivé metropole si uchovává pro svou dostupnost a snadnou orientaci v centru města.
Krakov se nachází v jižní Polsku a z České republiky je to sem opravdu jako by jen kamenem dohodil. Ani ne milionové město nabízí potěšení všeho druhu, od zajímavých restaurací, památek až po kulturu neomezené šíře.
Velkým překvapením je pro spoustu návštěvníků například fakt, že Muzeum knížat Czartoryských vlastní originál da Vinciho obrazu Dáma s hranostajem. Prohlédnout si ho zde můžete zblízka a tak dlouho, jak chcete. Krakov byl za druhé světové války zázračně ušetřen ničivých kulek a bomb, a tak se v jeho centru, v roce 1978 zapsaném na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, můžete kochat originální architekturou čítající paláce, kostely a domy, jen málo prokládanou socialistickým realismem, jak je to zvykem v ostatních městech východního bloku. Ten je v plné síle zastoupen čtvrtí Nowa Huta, kde měl v 50. letech minulého století vzniknout nový domov socialistického horníka. Dnes je tato část považována za centrum nočního života a alternativního umění.
Vznik názvu města s sebou nese velkou diskusi. Podle jedné z pověstí pochází od knížete Kraka, podle jiné je odvozen od slova carragh, které používali Keltové, kteří tuto oblast obývali. Mohl být však odvozen také od českého knížete Kroka nebo iberského krále Crocca.
Historie
První zmínka o Krakově pochází z roku 966, kdy městu vládl český kníže Boleslav I. Na sklonku tisíciletí bylo město dobyto jeho vnukem Boleslavem Chrabrým a připojeno k polskému státu. V roce 1038 se pod vládou Kazimíra I. Obnovitele Krakov stal polským hlavním městem. V roce 1241 město odolalo vpádu Tatarů, bylo však zcela zničeno. S jeho novou výstavbou začal kníže Boleslav V. Stydlivý, který městu v roce 1257 udělil tzv. lokátorská práva. V té době vzniklo pro Krakov velmi charakteristické šachovnicové uspořádání města s dochovanými prvky, jako je například Mariánský kostel.
Nejstarší částí města je opevněné Wawelské návrší se známým hradem z 10. století. V komplexu budov se nachází také katedrála, ve které se v roce 1320 konala korunovace Vladislava Lokýtka, čímž skončilo období rozpadu Polska na jednotlivé části. V katedrále probíhaly korunovace polských králů až do roku 1734. V následujících stoletích se Krakov jako hlavní město Polska rozvíjel ve všech směrem. Přibývaly mu architektonické památky, rozvíjelo se řemeslo, obchod i věda, v roce 1364 byla založena univerzita nebo vybudována obranná bašta Barbakan, která se dochovala dodnes.
V roce 1596 přenesl král Zikmund III. Vasa hlavní město Polska do Varšavy, i když si Krakov stále udržel poctu korunovat nové krále. Následovalo období plné bojů, Krakov se snažila dobít vojska švédská, pruská, rakouská i ruská. V letech 1809 – 1815 Krakov náležel Varšavskému knížectví a v letech 1815 – 1846 Krakovské republice. Právě v té době se městu dostalo obnovy a rozkvětu, byla zbourána většina hradeb, zasypán příkop a vybudovány městské sady. V roce 1846 byl Krakov začleněn do Rakousko-Uherska, po jehož rozpadu v roce 1918 připadl nově vzniknuvšímu Polsku.
Turistické zajímavosti
Nejvýznamnější krakovskou památkou je vrch Wawel tyčící se na levém břehu řeky Visly. Nachází se na něm Královský hrad z 10. století a katedrála sv. Stanislava a Václava. Místo mělo v polské historii svou důležitou úlohu, hrad býval sídlem panovníků a katedrála místem korunovací králů. Dodnes se zde nacházejí hrobky světců, biskupů a hlavních postav krakovské minulosti. V areálu najdete také krakovské lákadlo na turisty, tzv. Dračí jeskyni (Smocza Jama), ke které se váže legenda o sedmihlavém drakovi, který kdysi terorizoval město. Údajně jej zabil král Krak, který mu dal sežrat ovčí kožešinu naplněnou sírou. Krak pak založil město Krakov. Na počest obou zde naleznete sochu draka, která chrlí z tlamy oheň.
Hlavní náměstí Krakova je třetím největším náměstím v Evropě. Obdivovat zde můžete Sukiennice, dělící náměstí na dvě části. Jedná se o soukenický obchod z 16. století, nabízející šperky s jantarem, dřeváky, kožešiny a další suvenýry. Budova má krásný strop zdobený erby polských měst. Na Hlavním náměstí se nachází také gotický kostel Panny Marie, do jehož útrob mají vstup povolen pouze věřící, kteří sem přišli za modlitbami. Kuriozitou je radniční 70metrová radniční věž, jež je prý o 55 cm vychýlena z osy.

Období

Statistiky

  • 189 fotek
  • 1 se líbí

Fototechnika

Panasonic DMC-FZ72

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Krakov - Polsko 2017
Komentáře Přidat