Signal festival 2017

Název

Signal festival 2017

Popis

Mecaniques Discursives
Fred Penelle a Yannick Jacquet z vizuálního labelu AntiVJ poskytují chvilku k zastavení a nadechnutí v dnešní uspěchané době. Zdi se zmocnila silueta záhadné chiméry, jakéhosi neznámého stroje připomínajícího experimenty v podivné laboratoři nebo tajemné zašifrované zprávy.
Struktura propojuje jednotlivé součástky jako ozubená kolečka precizního hodinového stroje. Každý spoj má svůj začátek i cíl, všechny dohromady se ale zamotávají do komplikovaného labyrintu souvislostí. Celý výjev se skládá z nespočtu samostatných příběhů, které do sebe postupně zapadají jako napínavý film. Sledovat ho ale není jednoduché, divák se každou chvíli ztratí ve spleti grafů a znovu a znovu hledá správný směr.
Instalace Mécaniques Discursives odkazuje ke Gutenbergově době čerstvě objeveného mechanického knihtisku i k digitální současnosti, kterou ovládají big data. Dvě zásadně rozdílné epochy, které ale přesto něco spojuje: zásah technologiemi.
Database
Pro svůj site-specific projekt Database hledal Pavel Mrkus inspiraci právě v objektu Klementina. Budova Národní knihovny, na jejíž 30 metrovou stěnu se videoinstalace promítá, slouží jako hala, která obsahuje klasickou lístkovou databázi katalogů knižního fondu. Projekce využívá kresbu struktury kamenného zdiva a propojuje přístupy videomappingu a volného umění. Funguje jako dynamická světelná reprezentace knihovních dat, tematizuje sítě systémů, vyhledávací procesy, algoritmy a principy vědeckého třídění informací. Instalace zároveň relativizuje entuziasmus tvorby a rozšiřování zranitených paralelních virtuálních databází, který v současnosti v celém světě probíhá.
Beyond
Geometricky přísná architektura tohoto světelného tunelu návštěvníky komunikuje výhradně abstraktním jazykem světla a zvuku. Pohrává si přitom se vztahy mezi prostorem, časem a lidským vnímáním.
Instalace Beyond v sobě ale skrývá ještě něco navíc. Konstrukce dlouhého tunelu s jasně vyznačenými úhlopříčkami umocňuje dojem z hloubky a zkresluje vnímání vzdáleností. Této smyslové iluzi napomáhají i reproduktory umístěné podél celého tunelu, které imitují perspektivu pomocí zvuku. Beyond je tak jakousi studií zrakové i sluchové perspektivy. Předkládá divákům plno podnětů pro jejich dva nejdůležitější smysly a sleduje, jak na ně reagují. Ve výsledku mají návštěvníci dojem, že se přemisťují z místa na místo, aniž by se vůbec opustili tunel.
Pro SIGNAL festival vznikla speciální verze této instalace se světly od společnosti ROBE, díky kterým se návštěvníci dostanou až na hranici možností svých smyslů a emocí.
Heardt
Speciálně upravené vysoce interaktivní piano je obklopené čtyřmetrovou konstrukcí ve tvaru lidského srdce. Právě v něm se setkává hudba se světlem, a to díky návštěvníkům a jejich vlastnoruční hře. Stisknutím klávesy může kdokoliv vyslat světelný impulz a vytvořit most mezi svým vnitřním světem emocí a okolní realitou. Tento efekt autoři označují za “světelný proud”. Díky němu vzniká intimní pouto mezi aktivně zúčastněnými diváky a jejich posluchači, kteří se stávají svědky vizuálního ztvárnění hudby jedincova srdce.
Název projektu je příznačný. Vznikl spojením dvou anglických slov – heart, neboli srdce, a heard, tedy být slyšen. Samotný projekt HEARDT získal velkou mediální pozornost na začátku letošního roku, kdy dostal nejprve podporu Linhartovy nadace a následně grant a pozvání do pouště v Black Rock City od amerického festivalu Burning Man.
Constrained Surface
Instalace Constrained Surface se zabývá tématem takzvané synestezie. Tento lékařský termín označuje stav, kdy podněty jednoho lidského smyslu mohou ovlivnit vnímání jiného smyslu. V takových případech lidé třeba cítí chuť čísel nebo slyší barvy. Ryochi Kurokawa tuto problematiku převádí do světa technologií a umění a vytváří prostředí, ve kterém jednotlivé smyslové prožitky staví k sobě tak blízko, že vydávaný zvuk nelze popsat bez použití dalších smyslů – hmatu, zraku i čichu. Jinými slovy, pomocí světla, barvy, zvuku a pohybu přináší Constrained Surface synestetický zážitek.
K tomu, aby v divácích tento zážitek vyvolal, má Ryochi Kurokawa dost omezené možnosti. Je limitovaný hranicemi projekční plochy podobně, jako bývají malíři limitováni svým plátnem. Po ruce má ale dva mocné prostředky: nejnovější technologické poznatky a – především – umění.
Octopus Garden
Imaginární zahradu tiše okupuje kolonie spících a snících chobotnic. Tahle akustická mořská stvoření jsou poslepovaná z pozůstatků civilizace a ještě problikávajících artefaktů minulosti, ovládané vědou, médii a digitálními technologiemi. Vytvářejí na jednu stranu postapokalyptickou scénu, na stranu druhou ale vzbuzují pozitivní pocity a probouzejí v divácích bezbřehou představivost.
Světelná a zvuková chapadla chobotnicím dovolují pomalu ale jistě cestovat prostorem, ale i časem. Díky vnitřnímu systému zpětných vazeb mají chobotnice neustále dostatek podnětů k životu. Tím nejvýznamnějším podnětem jsou ale samotní diváci, kteří je mohou modifikovat svou vlastní přítomností.
Tato site-specific instalace představuje novou, postidigitální éru. Její autoři využívají zcela netradiční tvůrčí prostředky, vymykají se zažitým uměleckým procesům a stávají se tak jakýmisi novodobými vizionáři.
#glass
Instalace #glass je jednou ze dvou instalací, které pro letošní SIGNAL festival vytvořil Tets Ohnari. Se skleněnými objekty má velké zkušenosti, pohrává si s křehkostí materiálu i jeho minimalistickou estetikou.
Sochaře Tetse Ohnariho fascinuje fénomén tvorby uměleckého díla se vším, co to obnáší. Vztah umělce a vytvářeného předmětu Ohnari zkoumá jak na úrovni hmoty, se kterou umělec pracuje a vtiskuje do ní své myšlenky a hodnoty, tak na úrovni hluboce filozofické. Zajímá ho například, jestli tento princip funguje i opačně a jestli tedy nějakým způsobem ovlivňuje i umělecké dílo svého tvůrce. Místo toho, aby koncepty vzniku a zániku, předmětu a podmětu nebo emocionálního a racionálního přístupu vnímal jako protikladné, nachází v nich souvislosti, a ty pak využívá pro svou vlastní tvorbu.
Second Litany
Polygonálně modelované tváře jsou rozmístěné do seskupení, která známe z tradičních starokřesťanských obrazů. Uctívání božstev, obřadní kult, různé náboženské skupiny a ceremonie byly ostatně součástí naší společnosti již od jejích prapočátků. Jakkoliv překvapivě to může znít, dnes můžeme principy podobného počínání pozorovat v rave kultuře. Její atmosféra totiž dává svým účastníkům prostor k tomu, aby se na chvilku zastavili, vydechli a nechali své myšlenky volně plynout.
Taneční pohyby se prolínají s modlitbami a nářky starověkých postav. Doprovází je hudební složka v pozvolném rytmu, který celému prožitku dodává téměř meditativní charakter.
Instalací pro SIGNAL festival navazují Boris Vitázek a Zuzana Sabová na svůj projekt představený na bratislavské Bílé noci.
Anonymous Illusion
V projektu s názvem Anonymous Illusion pracují studenti Intermédií I s pojmem zdánlivosti originality jedince. Připravili objekt, do jehož uzavřeného centrálního prostoru návštěvníci vstupují, jsou zde snímáni několika webovými kamerami, jejich obraz je dataprojektory živě přenášen na vnější plášť celé instalace, a oni se tak nevědomky ocitají v centru pozornosti okolních diváků. Venku se divák mění na glorifikovaný předmět v nadživotní velikosti, uvnitř se díky uzavřenému prostoru divák konfrontuje se svou osobností v podobě průměrného návštěvníka festivalu.
Koncept využívá pokročilých technologií umělé inteligence a strojového učení Microsoft Cognitive Services.
Caryatids
Aby autor projektu Caryatids Yann Nguema mohl navodit dojem pohybu desítek tisíc kamenů, po čtyři roky vyvíjel vlastní software. Tento videomapping totiž pracuje s každou z přibližně 50 tisíc cihel, které tvoří fasádu kostela sv. Ludmily.
Karyatidy jsou sochy ženských postav, které ve skutečnosti slouží k tomu, aby hlavami podpíraly různé části fasády. Právě tímto architektonickým prvkem bylo inspirováno množství postav připomínající strážce nebo atlanty, kteří vstávají z cihel svatoludmilského kostela a pulzují v zajetí futuristické choreografie.
Podobně jako další práce Yanna Nguemy, i videomapping Caryatids vyniká nejen svojí mimořádně dobře provedenou technickou stránkou, ale i poetickou krásou. Hudební doprovod k němu složil mladý francouzský umělec Pierre Mottron.
SOAR
V instalaci Soar hrají hlavní roli světelné objekty a proměnlivá intenzita světla. Desítky obřích bublin jsou lapeny ve zvláštní konstrukci jen kousek nad zemí, odkud se mohou každou chvíli vznést a zmizet ve tmě. Symbolizují tak ten letmý a téměř nezaznamenatelný přechod mezi bezpečím na zemi a vzrušujícím letem kamsi do neznáma. Slovenský umělec Róbert Farkaš svou instalaci totiž příznačně nazval “Soar”, tedy “Vzlet”.
Zachyťte i vy ten krátký okamžik v čase mezi stáním pevně na zemi a letem. Prociťte prostor mezi zemí a vzduchem. Moment, kdy gravitace ztrácí svou působnost a vyprovází nás do nepoznaných sfér. Stačí se nadechnout, vtáhnout do sebe vzduch a splynout s atmosférou.
AXIOM
Základem pro tuto impozantní stavbu Kita Webstera je více než 700 000 LED světel. Tvoří ji tři symetricky rozestavěné brány, které současně slouží jako projekční plátno pro sérii animací. Pomocí minimalistických videosekvencí vytváří Webster mezi diváky nejistotu v tom, na co se dívají – co před nimi skutečně stojí, a co je pouhou virtuální projekcí. Animace jsou synchronizované s takřka hypnotickým zvukovým doprovodem.
Světlo, zvuk, prostor a čas. To jsou čtyři elementy, na kterých je instalace Axiom založená. Využívá je, zkoumá jejich vzájemné působení a přetváří je přímo před očima diváků. Projděte se mezi světelnými branami a zažijte na vlastní kůži, co s vašimi smysly dokážou udělat špičkové technologie v rukou talentovaného umělce.

Období

Statistiky

  • 155 fotek
  • 12 videí
  • 0 se líbí

Fototechnika

Panasonic DMC-FZ72

Nastavení

Nahlásit album
Slevy 25 % platí na všechny dárky z fotek. Vytvořte si z vašich fotek snadno fotoknihu, plakát, fotky na zeď a další fotoprodukty. Sleva platí po zadání kódu: Vajicka
S kódem: Vajicka Akce platí do 14. 4. 2024
Zjistit více
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Signal festival 2017
Komentáře Přidat