Lyon - Francie 2018
Obsah pokračuje za reklamou
Pokračujte dolů pro další obsah
Album zobrazuje pouze fotky a videa ( z ). - zrušit filtraci.

Odstranění fotek a videí z alba

Vyberte všechny fotky či videa, které chcete smazat a potvrďte akci.

Název

Lyon - Francie 2018

Popis

Lyon [lijon] je historické město ve středovýchodní Francii, hlavní město regionu Auvergne-Rhône-Alpes a hlavní město metropole Lyonu. Dohromady se svými příměstskými částmi a satelitními městečky tvoří po Paříži druhou největší aglomerací ve Francii s 1 757 180 obyvateli a je přibližně 20. až 25. v Evropě.
Leží na soutoku řek Rhôny a Saôny, které je dělí na tři části, spojené 22 mosty. Město je významné průmyslové, obchodní a finanční centrum s mnoha vysokými školami, vědeckými ústavy, je kulturním a náboženským střediskem a je proslulé svou zvláštní kuchyní. Městem prochází nejdůležitější francouzská železniční trať Paříž – Lyon – Marseille, setkává se zde několik dálnic a východně od města je mezinárodní letiště. V Lyonu sídlí mezinárodní centrála Interpolu, televize Euronews a Mezinárodní institut pro výzkum rakoviny (IARC). Historické centrum je součástí Světového dědictví UNESCO.
Severně od města začíná vinařská oblast Beaujolais a jižně Côtes du Rhône. Na západ od města začíná Francouzské středohoří, na východ předhůří Alp. Podle města se jmenovala provincie Lyonnais, jíž byl Lyon hlavním městem. Le Lyonnais i dnes označuje oblast kolem města, která je však mnohem menší než region Rhône-Alpes.
Historie
Město bylo založeno Římany v roce 43 př. n. l. na západním břehu Saôny, pod vrchem Fourviere, jmenovalo se Lugdunum a bylo významným říčním přístavem. Stalo se správním centrem Galie a narodili se zde dva budoucí císařové, Claudius (-10) a Caracalla (186). Správním centrem bylo město po tři století, tuto výsadu postupně ztrácelo se zánikem Římské říše. Ve 2. století bylo založeno biskupství, v letech 177-202 zde byl biskupem Ireneus z Lyonu, jeden z nejvýznamnějších raně křesťanských teologů. Od 4. století je to arcibiskupství a zdejší arcibiskup je primasem celé Francie.
V období pozdní antiky zde byla škola, kde studoval mimo jiné i politik a historik Sidonius Apollinaris. V roce 461 připadl Lyon Burgundům a byl až do dobytí Franky roku 534 rezidencí krále. Město bylo roku 725 poničeno Araby, kteří podnikali nájezdy ze Španělska do Franské říše.
Roku 1032 připadl Lyon Svaté říši římské a ve 13. století se zde konaly dva významné církevní koncily. Roku 1310 byl obsazen francouzskými jednotkami a roku 1348 byl zasažen morem. V období renesance dosáhlo město velkého rozmachu, jednak jako centrum finančních operací francouzského krále díky blízkosti švábských a švýcarských finančních center (Augšpurk, Basilej) a Itálie s rozvinutým bankovnictvím, a také jako středisko výroby – záhy již manufakturní – kvalitní keramiky a zpracování i obchodu s hedvábím. Důležitým městem s rozvinutým hedvábnictvím Lyon zůstal i ve století 17. a hlavně 18.
Za francouzské revoluce se Lyon dostal do opozice proti jakobínům. Město bylo dobyto za použití dělostřelby a poničeno, téměř 2000 lidí bylo popraveno. Součástí následných represálií bylo i zbourání výstavních paláců a domů, pokud patřily odpůrcům revoluce. Za druhé světové války byl Lyon střediskem hnutí odporu.
V 19. století se Lyon vyvinul ve významné průmyslové město, roku 1857 se připojilo k železnici a roku 1895 zde bratři Lumierové natočili patrně první film. Ve 20. století převládly banky, farmaceutický a chemický průmysl, parfumerie a software. V okolí jsou i významné rafinerie.
Pamětihodnosti
-Katedrála svatého Jana Křtitele, trojlodní románsko-gotická stavba se dvěma věžemi, postavená v letech 1165-1481 na místě starších staveb od 3. století. Zde se konaly oba Lyonské koncily ve 13. století.
-Notre-Dame de la Fourviere na vrchu Fourviere nad Starým městem z let 1872 až 1896 patří k dominantám města.
-Bývalý klášterní kostel Saint-Martin d'Ainay, románská stavba s věží v průčelí.
- Románsko-gotický kostel svatého Pavla.
- Gotický kostel sv. Bonaventury z let 1325-1327
- Gotický kostel Saint Nizier se dvěma věžemi v průčelí
- Barokní kaple sv. Trojice, vysvěcená 1622 sv. Františkem Saleským.
-Barokní protestantský Temple du Change ze 17. století
- Barokní kostel svatého Bruna
-Kovová věž (Tour métallique), zmenšená Eifelova věž podle plánů téhož autora na vrchu Fourviere
- Klášter Panny Marie v La Tourette u Eveux, asi 15 km SZ od města, z roku 1960 podle návrhu Le Corbusiera.
-Zoologická zahrada v parku Tete d’or

Období

25.6.2018

Statistiky

  • 81 fotek
  • - zobrazení
  • 0 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Veřejné album

Vidí všichni lidé.

Přístupné pro 18+

Vidí pouze lidé, kteří potvrdí svou plnoletost pro zobrazení obsahu 18+.

Skryté album

Vidí pouze lidé, kteří znají přesnou adresu alba.

Zakódované album

Vidí pouze lidé, kteří zadají kód, který nastavíte.

Nahlásit album
Reklama
Reklama

Další alba autora

Podobná alba

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí...

Také album můžete sdílet

Obsah 18+

Toto album může mít nevhodný obsah pro mladistvé.
Vstup do alba je povolen jen osobám, kterým je minimálně 18 let.

Je mi alespoň 18 let
Opustit album
TIP Chcete-li pohodlně zobrazovat alba s citlivým obsahem bez nutnosti potvrzení,
povolte si tuto funkci v nastavení. Zjistěte více o obsahu pro dospělé.
Spustit prezentaci Zastavit
TIP Změny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotkuvideo tak objeví více lidí.
Lyon - Francie 2018
Komentáře Přidat